Po prostu spokojna trattoria, ulubiona trattoria tłumów ludzi na lunchu. Ta mała przestrzeń to dobre, gorące danie główne i ma świetne połączenia.

Mediolan jest znany ze swojej mody (przeszukaj Quadrilatero della Moda i rozpocznij galerię Vittorio Emanuele) i szczególnej nauki (w tym genialnego dzieła da Vinci’utes). Chociaż miasto oferuje znacznie więcej, w zakresie niezbędnych metrów do prowadzenia muzeów i galerii pokojowych.

Polenta

Polenta to tak naprawdę talerz, który przez setki lat był częścią współczesnego niemieckiego społeczeństwa. Okazywał się chwalony przy wierszach kuki opinie , zalecany u autorów i rozpoczynał dopełniane przysłowia. Jest to również istotna część włoskiej żywności, na przykład doświadczenie w delikatesach i początkowych supermarketach lub być może wsparcie w kuchni. Może to być elastyczny chip komputerowy, który jest przetwarzany w różnych aspektach, a wszystkie będą kontynuowane rano i podczas lunchu.

Możesz zaplanować wszystko, co będzie nadal dostosowywane do osobistych trendów. Podstawowy procent to jeden aspekt polenty na 5 regionów pary wodnej lub nawet bulionu. Najlepszą metodą powinno być upieczenie ciasta na płycie kuchennej, stopniowo mieszając i rozpoczęcie normalnego wyrastania, aż uzyska równomierną konsystencję. Jeśli jesteś zwięzły i regularny, a także potrzebujesz wytrwałości, jeśli chcesz regularnie rzucać polentę, mamy wcześniej sprasowane przeszkody z polenty (ogólnie znane jako druga polenta), które można łatwo dostać w wężach, które mogą być bardzo gorące w środku kuchenka.

Polenta jest smaczna lub pikantna, można ją też spotkać jako przystawkę lub nawet dodatek do obiadu w celu uzupełnienia białek i rozpoczęcia dań pikantnych, bo ossobuco. Dodatkowo jest to pomocnik, jeśli potrzebujesz zupełnie nowych lub być może niegotowanych świeżych owoców, a wszystkie zostaną podane z lepką komórką jajową. Nierzadko zdarza się, że polentę podaje się z owocami morza, kiełbaskami i inicjuje mozerella. Zostanie ono również przerobione na pikantne skrzydełka z kurczaka.

Barbajada

Barbajada może być dość słodką mediolańską potrawą, popularną od początku XIX wieku, a także od pierwszych dziesięciu lat XX wieku. Okazało się, że stworzone przy użyciu kombinacji Java i Start Sweet, mają tendencję do patrzenia na miejsca podane w maści. To zdecydowanie najlepiej sprzedający się posiłek, jeśli chodzi o ilość Panettone, ładnego tortu weselnego w Lombardii, który został zabrany na wakacje.

Ich szczególna fraza pochodzi od ich twórcy, Domenico Barbaji, który będzie służył jako kelnerka w kawiarniach w nowym Teatro alla Scala. On lub ona stworzył tę kawę, jeśli chcesz walczyć z chłodem mediolańskich zim. Barbajada jest naprawdę łatwa w przygotowaniu i wymaga wielu materiałów. To połączenie świeżo parzonej specjalizacji restauracyjnej czyli może kawy, roztopionych cukierków czy nawet sproszkowanego kakao i węglowodanów inicjujących, wspartych maksymalnie przepisaną bitą śmietaną.

Jest to kieliszek, który w pewnym momencie wypija się na ciepło, a zaczyna od schłodzenia z pojemnika. Świetnie sprawdza się w towarzystwie słodkich deserów Lombardii, jak panna cotta czy tiramisu, ale świetnie komponuje się także w deserach świata, jako deser cukierkowy czy przyjemny wosk jagodowy.

Jest stosunkowo prosty w przygotowaniu i można go żuć orzeźwiająco, szczególnie gdy bita maść jest w rzeczywistości nagrodą. To naprawdę jest wyuczone z twojego bistro, ale jest o wiele bardziej ekscytujące, gdy można wypróbować inne menu i zacząć styl.

Klasyka i początek pchlich targów

Zanurz się w pasji do ponadczasowej klasyki i zainicjuj pchle targi we Francji, gdzie możesz znaleźć wiele metod z salonów, jeśli chcesz nakładać warstwy ręcznie. Wypij kawę lub ristretto i rozpocznij poszukiwanie skarbów od pasjonatów, to skrót od tętniących życiem obszarów metropolitalnych. Będziesz miał doświadczenie, które było od dawna rzadkie i zainicjujesz podstawowe, ponieważ samo w sobie jest USA.

Milan’ersus Navigli Vintage Market to jeden z najbardziej palących segmentów rynku w mieście, zamieszkujący brzegi starożytnego przewodu nabłonkowego. Obsługuje tanie wyszukiwarki z całego świata i ma aż stu dostawców oferujących wszystko, od produktów informacyjnych w stylu retro, po pamiątki.

Nowy Mercato delle Pulci w stolicy Włoch to kolejny obowiązkowy krok, aby pozyskać kolekcjonera antyków. Twoje wyciszone, wyluzowane firmy są świetną nauką do tkania i skupiania starych magazynów oraz inicjowania klasycznych wskaźników. Warto zajrzeć także do Mercato dell’Antiquariato a Treviso Cose d’Altri Tempi w Treviso, ponieważ oferuje duży wybór prezentów klasycznych i używanych.

Oprócz znaczących segmentów rynku, istnieje wiele innych, akronimowych i początkowych sklepów oferujących warstwę retro i gadżety początkujące. Jeśli lubisz modę vintage, odwiedź Chez Babette – Magazyn sprzedaży od Lambrate. Butik to doskonałe miejsce na zakup jedynego w swoim rodzaju towaru. Firma zajmuje się sprzedażą ręcznie robionej odzieży, toreb, biżuterii, a nawet kanap.